Przebarwienia na skórze powstają w wyniku nagromadzenia się naturalnego barwnika skóry-melaniny-w jednym obszarze. Mogą powstawać w wyniku ekspozycji na słońce bez ochrony skóry. Kolejną przyczyną może być wpływ hormonów. Przebarwienia powstają również w wyniku przyjmowania niektórych leków, ziół fotouczulających bez stosownej ochrony skóry, np. stosując krem z filtrem SPF 50+. Jeśli dojdzie do przebarwienia, warto udać się do kosmetologa i omówić etiologię powstania, wybrać metodę usunięcia przebarwienia. Najczęściej powstające przebarwienia:
Melasma (Ostuda, Melanoderma) – jest to nowopowstała zmiana skórna wywołana przez promienie UV emitowane przez słońce. Na powstanie melasmy wpływać mogą antykoncepcja, ciąża, hormonalna terapia zastępcza oraz niektóre leki, zioła takie jak dziurawiec, skrzyp, pokrzywa, składniki niektórych perfum oraz dezodorantów.
Plama soczewicowata (z łac. Lentigo) – plama wrodzona lub nabyta. Występuje pojedynczo lub w większych skupiskach. Ciemnobrązowa plama, która powstaje w wyniku zachodzących w skórze procesów starzenia. Usuwanie plam soczewicowatych najlepiej zaplanować poprzez połączenie peelingów chemicznych, zabiegu mikrodermabrazja oraz laser frakcyjny CO2.
Jeśli planujesz usunięcie przebarwień, sprawdzoną metodą jest umówienie się na konsultację z kosmetologiem w Klinice, która posiada wszystkie możliwe metody, ponieważ zdarza się, że metody usuwania przebarwień wymagają połączenia. Umówi się na bezpłatną konsultację (link do strony usuwanie przebarwień laser CO2.
Autor: Justyna Nowak – Kosmetolog. Klinika Lux Beauty